Ολυμπιακός: Τεράστια η απουσία του Έσε – Σχεδόν πάντα όταν λείπει γίνεται αυτό

Για άλλη μία φορά, η απουσία του 21χρονου Αργεντίνου είναι εμφανέστατη.

Διονύσης Αντωνέλλος Featured Ποδόσφαιρο Podcast the postΑκούστε το άρθρο
Ολυμπιακός: Τεράστια η απουσία του Έσε - Σχεδόν πάντα όταν λείπει γίνεται αυτό

Ολυμπιακός: Τεράστια η απουσία του Έσε στο πρώτο ημίχρονο του ντέρμπι των ερυθρόλευκων με τον Παναθηναϊκό.

Ο Σταντιάγκο Έσε ένιωσε το πρωί της Κυριακής κάποιες ενοχλήσεις, στην καθιερωμένη προπόνηση των στημένων, με αποτέλεσμα να λείπει από την ενδεκάδα των ερυθρόλευκων, στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό.

Για άλλη μία φορά, η απουσία του 21χρονου Αργεντίνου είναι εμφανέστατη, αφού ο Ολυμπιακός έχασε το κέντρο από τους πρασίνους στο πρώτο ημίχρονο.

Με το σκορ ημιχρόνου στο 0-1 οι ερυθρόλευκοι έπρεπε να βρουν τρόπους να κερδίσουν την μάχη του κέντρου, ώστε να δημιουργήσουν φάσεις.

Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε τις αντεπιθέσεις του και προηγήθηκε στο ντέρμπι των αιωνίων. Οι ερυθρόλευκοι ισοφάρισαν νωρίς με το Μαντί Καμαρά στο 49ο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου, όμως ο τραυματισμός του Χουανκάρ από κροτίδα που έπεσε κοντά του την ώρα που έκανε προθέρμανση οδήγησε στην αποχώρηση των «πρασίνων» και την διακοπή του ντέρμπι.

Όσο μπορεί να μιλήσει για μπάλα κάποιος, σε ένα ντέρμπι που θα παιχτεί στα δικαστήρια, φαίνεται πως οι ερυθρόλευκοι πρέπει να κινηθούν για παίκτη στη θέση του Έσε, αφού δεν γίνεται κάθε φορά που λείπουν ή ο Αργεντίνος ή ο 35χρονος Ιμπόρα, ο Ολυμπιακός να είναι κομμένος στα δύο.